Sme rodinná značka, ktorá pomáha recyklovať les

Hovorí sa, že keď chcete porozumieť stromu, musíte najprv porozumieť jeho koreňom. Práve korene dali pevný základ značke Reforest.  Často ich na prechádzkach lesom stretávame: zdravé, silné korene, voňavé od miazgy, po výrube či kalamite však opustené. Drevo z kmeňa stromu ide na fošne, ale korene? S tými nemal nikto žiadne plány. V tichu čakali na svoj rozklad. 


Bola by škoda
toľkej krásy
...

… povedali sme si s bratom jedného dňa, keď sme pri potulkách objavili ďalší majestátny koreň. Bol to agát v najlepších rokoch – čerstvý štyridsiatnik – zabudnutý vo vetrolame. Nedal nám spávať. Na agát sme mali z detstva živé spomienky. Ako školáci sme chodili na bicykloch obdivovať v dedine drobné biele kvety, ktoré agáty hádzali.  Občas sme chytili aj pekný defekt na jeho tŕňoch, ale vždy sme sa na jar vrátili rovnako zvedaví.

 

Vrátili sme sa i do vetrolamu. Pevný koreň agátu sme ručne vytiahli reťazami, očistili od hliny a doviezli do dielne. Pod bratovými rukami z neho postupne vyrástol krásny konferenčný stôl. Dali sme mu meno Živan. Začal s ním život značky Reforest značky, ktorá recykluje les. 

Veta “Ideme po koreň,”  sa od toho momentu stala malou rodinnou slávnosťou. Pravidelne vyrážame v tichu do lesa s krompáčmi, gurtňami a navijakom po opustené korene stromov, ktoré meníme na jedinečné dizajnové kúsky. Najradšej máme práve agát, buk a dub. Sú to silné stromy s ešte silnejšími koreňmi, ktoré vydržia všetko.

Ako rastie stôl značky REFOREST?

POMALY. JE TO MIKROPRÁCA.

Reforest nie je sériová výroba. Milimeter po milimetri frézujeme a pieskujeme.  Brúska – fréza – dlabačka sú neustále na scéne.  Je to mikropráca. S citom a rešpektom hľadáme ten najkrajší reliéf. Každý koreň má svoj vlastný rukopis.
Je to dizajn a remeslo v jednom dotyku. 


Po opracovaní necháme koreň na pár týždňov presušiť, oddýchnuť, lebo drevo potrebuje svoj čas – ako všetko dobré v živote. Potom opäť frézujeme a pieskujeme. Poslednou procedúrou je balzam na drevo i dušu stolára  – prírodný olej v dvoch až troch vrstvách. Krásne zvýrazní farbu koreňa a prirodzene ho zakonzervuje.  Premenu koreňa na stôl zavŕši sklo alebo drevená doska z buku, dubu, agátu či javora.

Reforest je trpezlivosť.  S každým stolom strávime týždne, aby ste vy s ním mohli stráviť desaťročia. Majú svoju vlastnú dušu aj originálne slovanské meno, ktoré vyberáme na našej lesnej matrike.


Radan, Živan, Hostirad, Krasomil, Poľan? Sadli ste si s niektorým na prvý pohľad? Všetky kúsky z dielne Reforest prinesú do vášho interiéru príbeh o faune, o flóre, o vode, o vetre, o kráse, o kolobehu a druhej šanci na život.   

 

Kúpou každého stola Reforest podporujete udržateľnosť slovenských lesov.

Mám záujem

Napíšte nám, ak máte chuť skrášliť si interiér s Reforestom. Hotové stoly z našej webovej galérie vám vieme priviezť  domov kedykoľvek, naolejované, ošetrené aj s rodným listom.

 

Ak túžite po inej kombinácii koreňa a dosky, radi  vám vytvoríme nevšedný lesný stôl na mieru. V našej dielni odpočíva  viacero neopracovaných koreňov, ktoré čakajú na svoj okamih.